Jablečný koláč

Jablečný koláč aka apple pie je taková klasika. Ale největším problémem mi vždy dělalo těsto, trhalo se a neměla jsem na to nervy. Tentokrát toto těsto je super a ještě k tomu není vůbec sladké, takže náplň si už můžeš osladit dle svý chuti. Já mám ráda, když je koláč sladší, ale každý je zvyklý na něco jinýho. Na co si docela potrpím je zdobení koláče, ale teď jsem přešla do takový jednodušší verze a to do tvaru růže (nic složitýho, fakt). 🙂

Těsto:
2 hrnky hladké mouky
220g změklého másla
1 lžička soli
5 lžic vody

Všechny ingredience jsem zpracovala (já použila ruce, ale můžeš to dát do mixéru, ale mě přijde že „růčo“ je to lepší). Když  těsto bylo hotové, nechala jsem ho na 30 minut odpočinout. Mezitím jsem si připravila směs do koláče. A na to budeš potřebovat:

 4 jablka (cca 800g)
 50 g cukru krystal
 50 g třtinového cukru
 1 lžička mleté skořice
 2 čajové lžičky vymačkané šťávy z citronu
 2 lžíce másla
 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
 alobal

Nejprve jsem oloupala jablka, zbavila jadřinců a následně nakrájela na plátky. Připravila jsem si větší misku kam jsem přidala nakrájená jablka a přidala cukr, skořici, muškátový oříšek a šťávu z citronu. Rukama jsem potom pořádně promíchala. Nechala jsem odpočinout aspoň na 30 minut, aby jablka pustily šťávu.

Když těsto bylo odpočinuté, vyválela jsem ho, vytřela máslem formu a těsto poté dala do formy. Až uběhlo přibližně 3o minut, tak jsem si vzala misku, na ní dala síto a jablka přendala do síta, aby jsem měla potřebnou šťávu. Mezitím jsem si ještě předehřála troubu na 220°C. Potom jsem už dávala plátky jablek do formy, začala jsem od vnějšího kraje směrem ke středu (spirálovitě). Zbylé plátky jablek jsem dala do mezírek.

Do šťávy z jablek jsem ještě přidala 2 lžíce rozpuštěného másla. Odlila jsem polovinu šťávy do jiné misky, kterou budeme potřebovat později. Jednu polovinu jsem nalila přes jablka. Následně jsem si odrhla alobal a tím přikryla celý koláč a zadělala i kraje. Pak už jsem jen dala do trouby péct na 35 minut. Když doba uběhla, alobal jsem dala pryč a zbylou šťávou jsem koláč potřela. Znovu dala do trouby péct na přibližně 10-15 minut (bez alobalu), dokud nezačne koláč bublat a kraje jsou zlatavé.

 

Tip: Když ti zbyde těsto i jablka a nechceš je vyhazovat, můžeš udělat mini koláče, tak jako já 🙂

Doufám, že koláč bude chutnat a sdílej s námi fotky na instagramu a taguj #yummybami 🙂

Míša ❤️

Standard

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *