Vánoční cukroví

Vánoce. Pro mě slovo Vánoce znamenají nepřetržité ujídání všeho, hlavně sladkého. Když jsem byla menší, tak jsme s mamkou vždy na konci listopadu připravovali strašně moc druhů cukroví. A TEĎ? Klasicky nechávání věci na poslední chvíli a cukroví jsem začala péct teprve dva týdny před Vánocemi a to jen tři druhy. Oblíbené perníčky, linecké a vosí hnízda.

Perníčky

400 g hladké mouky
120 g medu
160 g cukr moučka
2 vejce
60 g másla
3/4 sáčku prášku do pečiva
1/3 sáčku perníkového koření

Vše jsem smíchala a těsto zpracovala. Vyválela jsem těsto a už jen vykrajovala. Perníčky jsem pekla na 180°C cca 7 minut. Jelikož jsem začala péct pozdě (klasická já), tak perníčky jsou tvrdé, ale jako záchrana je do krabičky, kde máš perníčky uložené, přidat rozkrojené jablko a perníčky by měly změknout. Určitě perníčky vypadají lépe když jsou nazdobené, ale tento rok dělám bez (protože se to stejnak hned sní 😀 no ne?).

Linecké cukroví

420 g hladké mouky
280 g másla
140 g cukr krupice
2 žloutky
citronová kúra z 1 citronu
na slepování-ovocná směs ala marmeláda na linecké (kupovala jsem v Tescu)

Všechny ingredience jsem smíchala a zpracovala. Hotové těsto jsem zabalila do folie a dala na 2-3 hodiny do ledničky. Poté jsem těsto rozválela a vykrajovala. V troubě jsem pekla na 170°C cca 9-10 minut. Když bylo linecké vychladlé, už jsem jen slepovala marmeládou.


Vosí hnízda

Na cca 20 vosích hnízd

200 g piškotů
cca 20 piškotů oddělit ze sáčku
80 g másla
120 g cukr moučka
2 lžíce kakaa
2 lžíce rumu
2 lžíce mléka
Na krém
50 g cukr moučka
50 g másla
1 žloutek
1 lžíce rumu
1 lžíce mléka

Nejprve jsem do mixéru dala piškoty a mixovala. Potom jsem přidala máslo, cukr a kakao. Naposledy jsem přidala mléko a rum. Rukama jsem směs zpracovala dokud nebylo konzistenčně tak akorát. Následoval krém. Všechny ingredience jsem dala do mixéru a mixovala. Pokud chceš, aby byl rum více cítit, tak opatrně přidávej (ne až tak moc 😀 ). Formičku jsem vysypala moučkovým cukrem a těsto jsem přidávala do formičky dokud nebylo těsně nad hranou. Potom jsem pomocí malíčku udělala dírku kam jsem přidala trocha krému a nakonec jsem nalepila piškot. Opatrně jsem hnízdo z formičky vyndala a nechala je na hodinku v chladu trochu ztuhnout.

Užívejte vánoční pohodu a pečte 🙂

Míša ❤️

Standard

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *